omerkaya64 0 Takipçi | 0 Takip
Kategorilerim

Teknoloji

Kategori Adı Giriniz

HAKKIMDA

Diğer İçeriklerim (2)
Tüm içeriklerim
Takipçilerim (0)

F KLAVYE (Standart Türk Klavyesi)

2008-06-06 15:36:00 

 

F KLAVYE  (STANDART TÜRK KLAVYESİ)

            Yazı makinesi ve bilgisayarlarda harf, rakam, işaret, sembol ve yardımcı tuşlardan oluşan tuş takımına klavye adı verilir. Bilgisayarlar için en önemli veri giriş ünitesidir. Bilgisayarın en ucuz parçalarından biri olmasına rağmen en çok zaman kaybedilen bölümüdür.

           Zamanın çok önemli olduğu günümüzde, hızlı klavye kullanma ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Hızlı klavye kullanabilmek için; uygun klavyenin seçilmesi ve disiplin içerisinde on parmak bakmadan yazabilme eğitiminin alınması gerekir. Böylece kişiler ve ülkemiz, zamandan ve emekten tasarruf sağlamış olacaktır.

          Klavyenin sol en üst köşesindeki harfe bakarak hangi klavye olduğunu anlayabiliriz. Uygun klavye seçmek için; ülkemizde kullanılan klavyelerin özelliklerini ve nasıl oluşturulduğunu bilmek gerekir. Ülkemizde en yaygın olarak kullanılan klavyeler şunlardır:  F klavye diye adlandırılan Standard Türk Klavyesi ve Q klavye diye adlandırılan QWERTY klavyedir.

          Q KLAVYE: Christopher Latham Sholes, 1867'de yazı makinesi icat etmesiyle ortaya çıkmıştır. İngiliz klavyesi denilmesine rağmen, İngiliz diline bile uygun bir klavye değildir. İlk icat edilen yazı makinelerinin yeterince hızlı olamaması, yazan daktilografların ise hızlı olmaları nedeniyle çok sık teknik arıza meydana gelmektedir. Bu soruna; çok kullanılan harfler, zayıf parmaklara ve ulaşımı zor bölgelere, az kullanılan harfler kuvvetli parmaklara ve temel sıraya yerleştirilerek çözüm bulunmuştur.

          Prof. Dworak, 1932 yılında; Dworak klavye diye anılan ve Q klavyeye göre %75 daha verimli bir klavye oluşturmuştur. Fakat Q klavyenin büyük bir kitle tarafından kullanıyor olması, üretici firmaların muhalefeti ve yazı makinelerinde klavye değişimin çok masraflı olması nedeniyle yaygınlaşamamış, yok olup gitmiştir.

          F KLAVYE:20 Ekim 1955 tarihinde Standart Türk Klavyesi, olarak kabul edilen; Türk Dilinin özellikleri dikkate alınarak,  İhsan Yener’in Başkanlığındaki Klavye Komisyonunun uzun çalışmaları sonucu hazırlanmış, dünyadaki ilk bilimsel klavyelerden birisidir. Standard Türk Klavyesi hazırlanırken şu özelliklere dikkat edilmiştir.

  • Türkçe’de kullanılan 30.000 kelimede en çok geçen harfler tek tek tesbit edilmiştir. Örneğin; A harfi 26.323, E harfi 16.308, K harfi 13.542, İ harfi 13.384, Mharfi 11.263, T harfi 9–669, J harfi ise sadece 125 kez geçmektedir.
  • Türkçe’de çok geçen harfler, kuvvetli parmaklara ve temel sıraya, az geçen harfler, kuvvetsiz ve uzak bölgelere yerleştirilmiştir.
  • Türkçe’nin fonetik özelliğine uygun olarak, sesli harflerin tamamı (AEIİUÜOÖ) sol el parmaklarına yerleştirilerek üst üste aynı el parmaklarıyla yazma en aza indirilmiştir.
  • Tuş dağıtımında %51 sağ el parmaklarına, %49 sol el parmaklarına dağıtım yapılarak daha hızlı yazma sağlanmıştır.
  • Tuşlara ulaşmanın en kolay olduğu temel sıranın yükü %64, Üst sıraya %24, alt sıraya ise %12’dir,

Sonuç olarak; Uluslararası İntersteno Federasyonu tarafından dünyada her yıl yapılan Dünya Klavye Şampiyonasında F klavye ile katılan Türkiye, ferdi ve takım halinde, bir çok kategoride birincilik ve dünya rekoru kırması F klavyenin üstünlüğü sadece Türkiye’ye değil dünyaya kanıtlamıştır. 2008 Dünya Şampiyonasında Türkiye, 1 dünya rekoru, 6 dalda dünya birinciliğiyle,  takım halinde Dünya Klavye Şampiyonu olmuştur.

 Standard Türk Klavyesi konusunda devletimize ve bizlere büyük görev düşmektedir. Devletimizin ilgili kurumları biran önce bilgisayarlarda da Standard Türk Klavyesini standart  kabul etmelidir. Bizler ise; evimize, işyerimize aldığımız bilgisayarda mutlaka Standard Türk Klavyesi tercih etmeliyiz.

                                                        Ömer KAYA

                                      UŞAK TİCARET MESLEK LİSESİ

                                                 Hızlı Yazma Teknikleri

                                                      Uzman Öğretmeni

  

 

961
0
0
Yorum Yaz